Opieka farmaceutyczna: geriatria

Opieka farmaceutyczna w geriatrii stanowi jedno z najbardziej wymagających wyzwań dla farmaceuty. Osoby starsze podatne są bardziej na ryzyko działań niepożądanych, interakcji, a także często nie przestrzegają zaleceń dotyczących prawidłowego stosowania leków. W tym kursie dowiesz się między innymi: jakie są założenia opieki farmaceutycznej nad pacjentem geriatrycznym, jakie występują interakcje lekowe, na czym polega problem stosowania się do zaleceń lekarskich starszych pacjentów, a także o wielu innych aspektach dotyczących opieki nad osobą geriatryczną.
Opieka farmaceutyczna: Geriatria to kurs oznaczony numerem 1.40 realizowany w ramach ustawicznego kształcenia farmaceutów. Jego przejście, a także poprawne rozwiązanie testu gwarantuje zdobycie certyfikatu na 8 punktów “twardych”.
Założenia opieki farmaceutycznej nad pacjentem geriatrycznym
Pacjent geriatryczny jest najczęściej najbardziej newralgicznym pod kątem polipragmazji, a co za tym idzie ryzyka potencjalnych działań niepożądanych. Z tego powodu troska i kontrola stosowanych leków może być szczególnie istotna…
Żadna z dotychczas istniejących teorii nie wyjaśnia w sposób zadawalający przyczyn ani mechanizmów starzenia się organizmu ludzkiego…
U osób w podeszłym wieku pojawia się równocześnie wiele schorzeń przewlekłych, wśród których dominują przede wszystkim choroby układu krążenia, układu oddechowego, ośrodkowego układu nerwowego (OUN), zaburzenia metaboliczne oraz zmiany nowotworowe…
Przyjmuje się, że wchłanianie leków z przewodu pokarmowego u chorych w podeszłym wieku nie ulega istotnym zmianom, pomimo spowolnienia motoryki żołądka i przepływu krwi przez przewód pokarmowy.
Podczas wdrażania terapii u pacjentów geriatrycznych należy również uwzględnić istotne zmiany farmakodynamiki leków.
Jak już wcześniej wspomniano, częstym zjawiskiem w farmakoterapii geriatrycznej jest zaostrzenie objawów chorobowych przez leki podawane z innych przyczyn.
Niezwykle istotną grupą interakcji są te zachodzące na poziomie cytochromu P450 (CYP450).
W związku z licznymi problemami, jakimi obecnie obwarowana jest farmakoterapia geriatryczna, od kilku lat trwają intensywne dyskusje dotyczące konieczności wprowadzenia do codziennej praktyki kryteriów poprawności leczenia osób starszych.
Mnogość schorzeń przewlekłych oraz wydłużanie się listy leków i suplementów diety przyjmowanych przez pacjentów geriatrycznych mogą powodować, że ludzie starsi częściej niż młodsi niedokładnie przestrzegają zaleceń lekarskich.
Wybrane aspekty opieki farmaceutycznej w schorzeniach wieku podeszłego
Pacjenci, u których zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze stanowią grupę, która najczęściej rezygnuje z zaleconej terapii.
Przyjmuje się, że nadciśnienie tętnicze i cukrzyca są niezależnymi czynnikami ryzyka rozwoju retinopatii, nefropatii, choroby niedokrwiennej serca czy schorzeń naczyniowych mózgu u pacjentów geriatrycznych, co znacznie zwiększa ryzyko zgonu w tej grupie wiekowej.
Wspólną cechą astmy i Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest upośledzenie drożności dolnych dróg oddechowych spowodowane przewlekłym stanem zapalnym oskrzeli.
Nie jest regułą, że zaburzenia psychotyczne (m. in. schizofrenia, schorzenia afektywne) pojawiają się na ogół w młodym lub średnim wieku.
Ból jest jednym z podstawowych objawów schorzeń wieku podeszłego. Towarzyszy osteoartrozie, osteoporozie, nowotworom, chorobie Pageta, neuropatii cukrzycowej, czy neuralgii popółpaścowej.
Choroby układu pokarmowego, ze względu na niekiedy przewlekły i długotrwały charakter oraz powszechne, i często niewłaściwe próby samoleczenia chorego zaliczane są do głównych chorób dotykających pacjenta geriatrycznego.
Test
Test wiedzy na zdobycie 8 punktów twardych ze szkolenia: Opieka farmaceutyczna: geriatria